Teljesen mindegy, hogy a gyermekekkel otthon töltött évek után szánod el magad a váltásra, visszamentél dolgozni, de nagyon nem érzed jól magad, s ezért keresel új lehetőségeket, vagy az alkalmazotti létből vállalkozóvá válsz: minden esetben van egy kis (na jó, néha nagy, naaaaagyon nagy, sőt, hatalmas) félsz az ember lányában. A változástól mindenki fél egy icipicit- még az is, aki nem vallja be. Az, hogy ezt valaki egy jó kalandnak fogja fel, s más pedig lebénul a félelemtől, s inkább a biztos rosszat választja, mint az ismeretlent (ami lehet sokkal jobb is), a személyiségünktől függ. Nincs tehát állandó, mindenkire igaz recept arra, hogy kinek mi segít egy ilyen jelentős fordulópontnál az életben. Minden változás kockázatvállalással jár, így azt a természetes emberi igényt kell leküzdenünk, hogy biztonságban akarjuk érezni magunkat. Ez nem könnyű, de ha az alábbi pontokat követed, biztosan könnyebben fog menni az első néhány nagy lépés az ismeretlen felé…
1.) Legyen konkrét célod!
Sokan gondolkoznak a váltáson, de nem nagyon tudják, mit is szeretnének. Márpedig cél nélkül elég nehéz elindulni, pláne úgy, hogy biztosan meg is érkezzünk oda, ahová vágytunk… Sokszor fordulnak hozzám karrier-tanácsadás keretén belül olyan anyukák, akik a régi, megszokott, sokszor megunt munkájukat szeretnék valami másra lecserélni, de nem tudják mire. Szánj tehát időt arra, hogy kitalálod, leírod, mit szeretnél. Nagyon hiszek az írott szó, az írott fogadalom, cél erejében: minél pontosabban meg tudom fogalmazni, mit is szeretnék, annál jobban tudok harcolni érte, annál jobban tudom, mi vezet el oda, s mi vinne félre, más irányba. Legyen a célod konkrét, mérhető, merész, de elérhető, és azt is tűzd ki magadnak, mikorra szeretnéd elérni. Másoknak is így tudod elmondani, mit is keresel, mit is tervezel, mit is fogsz csinálni a közeli jövőben.
2.) Készíts tervet magadnak!
” Jó lenne már egy másik állás, ahol nem dolgozom magam halálra, és nincs ennyi túlóra…” És itt meg is álltunk, tovább nem jut a vágyakozó fél… mert ha valóban másik állást akarunk, akkor legyen egy jó célunk, s egy tervünk hozzá, ahogy el is érjük. Lépésekkel, segítő személyekkel, időben ütemezve, eszközöket hozzárendelve, és esetleges zátonyra futás esetén alternatív megoldások is kellenek. Azaz pontosan olyan állást szeretnék, ahol nincs rendszeresen túlóra, max. heti 40 órás munkaidővel, és ezért a következőket fogom megtenni az elkövetkezendő 3 hónapban: (és ide jön heti bontásban egy jó kis terv, egyik héten CV elkészítse, másik héten 5 álláskereső portálra feliratkozás, harmadik héttől kapcsolatrendszer aktiválása, stb…)
3.) Légy tisztában önmagaddal!
Akár állás keresel, akár vállalkozó szeretnél lenni, egy nagyon alapos önismeret kelleni fog mindkettőhöz (sőt, rossz hírem van, mindenhez kell az életben – kivéve az önbecsapáshoz ) Mik az erősségeim? Miben vagyok jó? Ezt hogy fogom tudni hasznosítani a következő munkámban / vállalkozásomban? Miben kell fejlődnöm? Hogyan tudok ebben viszonylag rövid időn belül előre lépni, vagy mivel tudom ellensúlyozni? Tessék nekiülni, listát írni, s ha kész, beszéld át azokkal, akik jól ismernek, s bízol az értékítéletükben!
4.) Aktiváld a kapcsolatrendszeredet, és mostantól ne hanyagold el többet!
Nagyon kevesen használják tudatosan kapcsolataikat, pedig rendkívül sok mindent lehet elérni, ha jól és okosan mozogsz, forogsz a világban. Volt iskolatársak, volt és jelenlegi munkatársak, volt és jelenlegi főnökök, barátok, ismerősök, játszótéri anyukás kapcsolatok, férjed ismeretségi köre, szakmai konferenciák, szakmai fórumok… és még lehetne folytatni a hosszú listát… ezek mind-mind potenciális információ források, segítők, referencia adók, ötletelők… Állás kell? Meséld el nekik, mit keresel pontosan. Referencia kell? Kérd meg őket, ha lehet, így
5.) Higgy abban, amit elterveztél!
Nem szeretnék túl sokat írni a hit erejéről, meg a pozitív gondolkozás világokat mozgató hatalmáról, de ugye azt el tudod fogadni, hogy az állandó pesszimizmussal magadat rántod vissza, míg a pozitív, egészségesen optimista hozzáállással saját magadat viszed, húzod, tolod előre a célodhoz vezető úton? Mert ugye melyik HR-es akarna felvenni valakit új munkatársnak, aki állandóan panaszkodik, és elégedetlen, s ki szeretne vásárolni attól az új vállalkozástól, akinek a tulajdonosa egy savanyú citrom egész nap? Bezzeg, ha mosolyogva, optimistán, erőtől és tettvágytól kicsattanva próbálsz szerencsét… Ugyanez igaz azokra, akik visszahúznak… ne hagyd magad! Lehet, hogy nekik nem sikerült, lehet, hogy az ő generációjuk még nem tett meg soha ekkora lépést, az ő mintáik berögzültek, nem változtathatóak meg, de ez nem azt jelenti, hogy te ne lehetnél sikeres, ügyes, tehetséges! Te te vagy, ők meg ők. Az ő kudarcuk nem a tiéd, ha akarod, hallgasd meg őket, de csak úgy, ha arra koncentrálsz, hogy mit tanulhatsz az ő kudarcukból, miben legyél még jobb? Inkább keresd a sikeres emberek társaságát, olvass róluk,s meríts belőlük erőt!
6.) Beszéljetek az anyagiakról!
Ha az álmaid megvalósításába úgy kezdhetsz, hogy több hónapra, évre vannak tartalékaid, akkor nagyon szerencsés vagy. Sokan azonban nem így fognak neki az új lehetőségnek. Fontos, hogy az új terved ne húzza keresztbe a családi költségvetést, mert akkor nagyon hamar fel fogod adni, vagy saját elhatározásból, vagy külső nyomásra. Ha a jelenlegi állás helyett másikat keresel – s úgy, hogy itt már most felmondasz, vagy már elküldtek – beszéljétek át a pároddal, hogy ez mit fog jelenteni, mennyi idő alatt lesz újra állásod, kereseted, s addig hogyan osztjátok be a pénzt. Jussatok közös nevezőre, ha vannak nagyobb gyerekek, őket is vonjátok be a tervezésbe. Érezze és értse az egész család, hogy ez a lépés mit fog jelenteni. Ha vállalkozást indítasz, akkor is ugyanezt az utat járd be, készíts üzleti tervet, kalkulálj ki egy reális bevételt minden hónapra, s ehhez igazítsd hozzá a családi költségvetést is.
7.) Csináld meg a házi feladatodat!
Szép a cél, kész a terv. És most kezdődik csak a neheze. Ezernyi dolog fogja elvonni a figyelmedet minden nap, így nagyon nagy akaraterő, kitartás, következetesség kell, hogy végig is vidd, amit elterveztél. Ha minden hétre van teendőd, akkor minden héten vidd is véghez. Fokozatosan építkezz, ne akarj mindent egyszerre, de ne is lazsálj. Egy tipp: az egyik ismerősöm – kitűzve a célját, és elkészítve a konkrét, részletes tervét – adott magának egy határidőt az új állás megtalálására. 90 napot. Minden héten beszámolt róla, hol tart, s minden 10. napnál nyilvánosan is írt róla az egyik közösségi portálon. Így sok sok bátorítást kapott az ismerőseitől, mellesleg tudta, hogy nem lóghatja ez a házi feladatát, hiszen sokan figyelik. Az eredmény: lett állása és 90 nap sem kellett hozzá!