Merész cím, de megpróbálkozom vele
Akár állást keresel, akár csak szakmai, vagy magánéleti célból keresel új ismerősöket, a kapcsolatépítést nem hagyhatod ki az életedből. Sokaktól hallom, hogy a kapcsolatépítést valami misztikus dolognak fogják fel, amire csak néhány kiválasztott képes, de ők (az egyszerű emberek, anyukák) aztán biztosan nem. Mert ez csak üzletembereknek, meg sales-eseknek való úri huncutság… Nem igaz!
A mai életben elengedhetetlen, hogy ne csak a rokonságod, és a baráti köröd legyen “kéznél”, ha szükség van valamire, hanem bizony fel kell építeni egy harmadik társaságot is, akiket tudatosan keresel meg, s hozol be az életedbe, a kapcsolataid közé. Persze lehet, hogy aztán ők is barátok lesznek, esetleg rokonokká válnak, s meglehet, hogy maradnak azok, akiknek eredetileg szántad őket: ismeretségek, melyek hasznosak lehetnek.
De mi is a nagy titok? Hogyan kell ilyen kapcsolatokat kiépíteni és fenntartani?
Egyszerű: a kapcsolatépítés nem arról szól, hogy te mit akarsz másoktól, hanem hogy te mit tudsz nyújtani másoknak.
Bizonyára sokan vagyunk, akik szeretünk adni, de még többen szeretünk kapni. Csak úgy, mert jó dolog. Az önzetlenség előbb vagy utóbb kifizetődik, s viszont szívességet tesznek neked. Ez a lényege ennek a művészetnek. Sose úgy indulj neki, hogy most szükséged van valakire, ezért keresed meg X.Y.-t. Nem, ez rossz módszer. Tudatosan keress embereket, akiknek tudsz adni valamit, s majd vagy ők fognak neked később egyszer segíteni, vagy tudnak valakit ajánlani maguk helyett, aki majd neked lesz hasznos abban a helyzetben, szituációban.
Igen, tudom, már jön is a kifogás: “de hát én nem tudok semmi különlegeset nyújtani!” Nem igaz! Mindenki tud valamit! Csak gondold végig: vagy a szakmádból adódóan, vagy a korábbi tanulmányaid, vagy a hobbijaid közül valamelyik biztosan érdekes lehet mások számára, vagy a családodban van valaki, aki hasznos, érdekes dolgot tud, amire alkalomadtán másnak szüksége lehet, s ilyenkor a te értéked a “közvetítő” szerepben testesül. De még nem is kell ennyire tárgyiasult, konkrét dologra gondolni, hiszen néha csak mint ember elég, ha ott vagy, meghallgatod a másikat, még mondanod sem kell semmit, csak bólogatsz, és odafigyelsz. Így is adsz valamit: az idődet, a figyelmedet, a füledet, szívedet, lelkedet Mindenki tud értéket adni valakinek!
S akinek egyszer értékes dolgot adtál, az később sokkal szívesebben segít neked. Ilyen egyszerű…
A te értéked mi?
(photo by Eugene Kim)